Sundávání obrazů prezidenta ve školách je prázdné gesto
Jistě jsem nejen já v mediích zaznamenal, že se v některých školách po amnestii prezidenta Václav Klause „rozjela“ akce sundávání obrazů s fotkou prezidenta, které byly umístěny na stěnách tříd jednotlivých škol.
Na rovinu říkám, že mi takový čin přijde zcela ubohý. Považuji to za prázdné gesto a netrefné vyjádření nesouhlasu s amnestií. Pokud se takto navíc děje ve školách, je to nehorázné. Není možné, aby zaujatý učitel vnucoval svůj názor a postoj k prezidentovi, či amnestii dětem, žákům a studentům. Učitel by měl zůstat nad věcí a pokud možno objektivní. Pokud odhlédnu od skutečnosti, že politická agitace na půdu školy nepatří, tak si navíc nejsem jistý, jestli jsou učitelé schopni mladším žákům svůj krok vysvětlit tak, že ho tyto děti pochopí. A už vůbec si nejsem jistý tím, že se o takové vysvětlení aspoň pokusili. Tímto činem u mne učitelé, kteří takto učinili, klesli opravdu hluboko.
Prezident neudělal nic nezákonného. Každý uvědomělý občan, který ctí hodnoty demokratického státu by tak měl jeho rozhodnutí respektovat. Nemusí s ním samozřejmě souhlasit. Nicméně svůj nesouhlas nemá smysl vyjadřovat pomocí prázdných a laciných gest. Obecně si myslím, že dnešní doba je plná negativismu. Občané si poslední dobou zvykli na vše si stěžovat a nadávat. Téměř za každým rozhodnutí politika, ať už je jakékoliv, je viděno něco špatného. Na toto si už pomalu zvykám. Nikdy by mne ale nenadalo, že se dočkám toho, že budou učitelé na protest sundávat obrazy prezidenta, který byl zvolen pomocí demokratických principů. Vždyť, ať už máme názor na amnestii prezidenta jakýkoliv, prezident neučinil nic proti demokratickým hodnotám našeho státu. Sundáním obrazu s jeho fotkou, akorát učitelé popletli dětem hlavu a vnutili jim svůj názor na prezidenta.
Autorem článku pro web Právní linka je advokát Mgr. Tomáš Krásný z advokátní kanceláře Kausta & partneři.
Specializace: trestní právo, přestupky, odpovědnost za vady a škodu, exekuce