Právo na podraz aneb hurá, je po volbách!
Nudné a nicneříkající předvolební debaty jsou tytam, začíná povolební kvas, v němž se zradě říká kompromis vzešlý z reality a právo na podraz má každý, kdo dosud takzvaně držel stranickou linii.
Skupina významných českých politiků, politologů, právníků, filozofů a numismatiků, která si nepřeje být jmenována ani jmenovaná, vytvořila iniciativu Právo na povolební podraz. „Jsme pro odkriminalizování jednání, kterému se dosud úzkoprse říkalo podrazáctví,“ stojí v preambuli iniciativy.
„Od vyhlášení výsledků voleb až do jmenování vlády je dovoleno chovat se podrazácky, lhát, být vyčůraný a dělat vše pro to, aby se zvolený politik či jeho strana měli v rámci možností co nejlépe, protože to je přece to, oč nám všem jde,“ říká jeden z členů iniciativy, sociální demokrat, o němž můžeme říci pouze to, že má iniciály M.H.
Členové a příznivci iniciativy která rychle nabírá na oblíbenosti, míní, že ve zmíněném povolebním období by se podrazy, sviňárny a lži nazývaly prostě a jednoduše pragmatickým chováním. „Jakmile by povolební čas skončil, sešli by se členové jednotlivých stran a další podrazáci na uzavřeném rituálním jednání COJSMESITOJSMESI a jede se dál,“ navrhuje iniciativa.
Po tomto rituálu už by si političtí kolegové nesměli vůbec nic vyčítat a museli by se tvářit, jako že se vlastně vůbec nic nestalo. „No, zkrátka, všechno by bylo tak nějak jako dosud, ale akorát bychom to konečně pojmenovali,“ říká člen iniciativy Právo na povolební podraz. „Znamenalo by to například, že po jmenování vlády by Hašek pozval Sobotku o víkendu na chatu a Sobotka by bez remcání musel jet,“ vysvětluje praktické dopady schválení pravidel iniciativy Právo na povolební podraz jeden z odborníků.
„Čekají nás náročná povolební jednání, všechny strany budoucí vládní koalice budou muset pragmaticky z mnohého slevit, ale na jednom se překvapivě všichni shodneme – Právo na povolební podraz je geniálním počinem české politické scény,“ zní ještě před povolebním vyjednávání.